Ucieczka na szczyt – recenzja

5 Paźdź

ucieczka na szczytTytuł: Ucieczka na szczyt
Autor: Bernadette McDonald
Wydawnictwo: Agora SA
Data wydania polskiego: wrzesień 2015
Stron: 384
Tytuł oryginału: Freedom Climbers
Tłumaczenie: Wojtek Fusek

Ucieczka na szczyt (Freedom Climbers) to wyjątkowa opowieść o niesamowitym zjawisku jakim był polski himalaizm w swoim rozkwicie trwającym od od lat 60. do I połowy lat 90. XX wieku. Na podjęcie tego wybitnego tematu zdecydowała się kanadyjska pisarka Bernadette McDonald. Zadanie do którego przystąpiła, mające na celu zaprezentowanie nadzwyczajnych osobowości jakie uosabiali polscy przedstawiciele świata zdobywców najwyższych szczytów zostało zrealizowane w stu procentach.

Dzieło Bernadette, przenosi nas w czasy szarej polskiej rzeczywistości powojennej, gdzie z przytłaczającą ponurością miast i komicznym, choć nie zabawnym systemem, grupa miłośników wspinaczki stara się walczyć swoimi marzeniami… Marzeniami o ucieczce na szczyt.

Pierwszą przedstawioną figurą w tej niezwykłej grze, jest Wanda Rutkiewicz. Jej przeszłość, opisana w książce uświadamia czytelnika jak silną charyzmą została obdarzona gwiazda polskiego i światowego himalaizmu. Oto filigranowa i piękna kobieta, pokonująca swoje słabości, która postawiła przed sobą cele wydawać by się mogło nie do wykonania i realizowała je jeden po drugim. Czytając o przebiegu kariery Wandy Rutkiewicz człowiek zaczyna wierzyć w realność powiedzenia „chcieć to móc”, wystarczy odrobina indywidualizmu, garść odwagi i szczypta pragnień.

Wyjątkowa osobowość polskiej himalaistki towarzyszy nam przez całą lekturę, w międzyczasie natomiast autorka zapoznaje czytelnika z kolejnymi nietuzinkowymi historiami polskiego wyścigu na najwyższe góry na Ziemi. Oto mamy możliwość przeniesienia się wraz z Krzysztofem Wielickim, Jerzym Kukuczką i Wojciechem Kurtyką na ośnieżone szczyty spełnionych marzeń.

Kanadyjskiej autorce niewątpliwie należy się ogromna pochwała za przybliżenie całemu światu niepowtarzalności polskich przedstawicieli wspinaczki wysokogórskiej. Nie zapomina ona bowiem o wszelkich utrudnieniach z jakimi musieli walczyć Polacy, aby utorować sobie drogę do sukcesu. Jak ogromną determinację, odwagę i gotowość do podejmowania ryzykownych decyzji (nie tylko w trakcie wypraw) musieli przejawiać rodzimi himalaiści aby stanąć tam, gdzie udawało się wówczas stawać przedstawicielom Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Japonii. Nigdy nie było łatwo i zdaje się właśnie z tej przyczyny polski himalaizm stał się zjawiskiem na skalę światową.

Ucieczka na szczyt to książka nie tylko dla miłośników gór, to pozycja do której powinien zajrzeć niemal każdy Polak, ponieważ daje zwyczajnie powody do dumy z szaleńczych dokonań naszych rodaków takich jak ekstremalne zimowe wejścia na kolejne ośmiotysięczniki, które stały się wiodącym tematem wśród alpinistów na całym świecie.

Autorka poruszyła trudną tematykę życia rodzinnego osób uzależnionych od gór, nie zabrakło historii o starcie, śmierci i cierpieniu… To opowieść o tym, jaką moc rzeźbienia osobowości człowieka ma natura. Najwyższe szczyty wywoływały w jednych przeżycia mistyczne, tak jak doświadczał tego na swoich wyprawach Wojciech Kurtyka. W innych natomiast wzmagały wolę walki i potrzebę rywalizacji tak jak w przypadku Krzysztofa Wielickiego. Kim uczyniłaby nas Korona Świata? To pytanie warto postawić sobie w trakcie lektury Ucieczki na szczyt.

Dzieło Bernadette McDonald oprócz zręcznej treści wzbogacone jest o obfity materiał fotograficzny dokumentujący liczne polskie wyprawy oraz przygotowania do nich. O tym, że pozycja ta powinna zostać przeczytana przez każdego, kto ceni dobrą lekturę świadczy fakt, że książka zdobyła dwie bardzo prestiżowe nagrody: Banff Mountain Book Festival w Kanadzie oraz Boardman Tasker Prize. Dajcie się porwać na wielką wyprawę, w mroźne szczyty najwyższych gór.

Moja ocena:
7/10

Basia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: