Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla przyjaciół

6 Gru

dla przyjaciół

Pięć dni już za nami, dzisiaj przedostatni dzień akcji „Prezentowe szaleństwo książkoholika”. To co dobre, zawsze niestety musi się skończyć. Wczoraj proponowaliśmy lektury dla rodzeństwa, do których dołączyliśmy także konkurs. Dzisiaj prezentujemy tytuły godne wybrania na Gwiazdkę jako prezent dla naszych najbliższych przyjaciół. Niektóre nieco zwariowane, inne wymagające – różne, tak jak różni są nasi przyjaciele. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem.

Pozostałe dni akcji:
Dzień 1 – Przedstawiamy się
Dzień 2 – Dla mamy
Dzień 3 – Dla taty
Dzień 4 – Dla dziadków
Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS
Dzień 7 – Dla drugiej połówki

trupia farma Aneta Jadowska

Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie Billa Bassa to kolejna wydana przez Znak niepokojąco wciągająca lektura. Bill Bass jest nie tylko światowej sławy antropologiem sądowym, założycielem jednej z najbardziej niesamowitej placówki naukowej na świecie, ale też utalentowanym gawędziarzem. Jego opowieści o różnych przypadkach z jakimi zetknął się w swojej karierze są okazją do prześledzenia rozwoju antropologii sądowej i kryminalistyki. Dla każdego fana CSI i Bones pozycja obowiązkowa. Ostrzegam – bardzo ciężko się od niej oderwać. I nie bądźcie zaskoczeni chichocząc – Bill Bass nie traci humoru nawet przy nieco makabrycznych przypadkach.
(Podpowiedź – książka może być ciężko dostępna w księgarniach, ponieważ nakład był wyczerpany, jednak na stronie wydawnictwa można ją kupić dzięki opcji dodruków na życzenie. Po zaznaczeniu opcji „powiadom mnie o dodruku” przysługuje nam 30% zniżki na tę pozycję.)

Marta Kisielksięga diny

Herbjorg WassmoKsięga Diny. Książka-legenda, poszukiwana, pożyczana i po wielu latach w końcu wznowiona po polsku. Mroczna historia naznaczonego wielką tragedią dziecka, z którego wyrasta kobieta dzika, namiętna i nieujarzmiona, oraz mężczyzn, którzy za wszelką cenę próbują ją okiełznać i płacą za to wysoką cenę. Chociaż akcja toczy się wśród norweskich fiordów, z każdej sceny aż bucha żar. Księga Diny to jedna z tych książek, po których trudno się otrząsnąć. Magnetyzujące arcydzieło. Oprócz powieści przyjacielowi sprezentowałabym również doskonałą ekranizację z elektryzującą Marią Bonnevie w roli Diny.

dallasRemigiusz Mróz

Stephen King – Dallas ‘63. Nieistotne, czy przyjaciel lubi horrory. Jeśli my lubimy przyjaciela – trzeba kupić mu Kinga, najlepiej takiego, gdzie ów pisarz prowadzi narrację pierwszoosobową. Przykuwa uwagę już od samego początku, wprowadza nas w pozornie zwyczajny świat, a potem zrzuca typowo Kingowską bombę, uświadamiając nam, że zło czai się za każdym rogiem…

Michał Alenowiczdzienniczek

Dzienniczek św. Faustyny. Pomiędzy zabijaniem karpia a chodzeniem na czworakach pod choinką warto starać się nie zapomnieć, że Boże Narodzenie to przede wszystkim wydarzenie duchowe. Każdemu przyjacielowi poleciłbym lekturę Dzienniczka świętej siostry Faustyny Kowalskiej. To natchnione dzieło o niezwykłej głębi w prostych słowach opisuje Jezusa prawdziwego, żywego i miłosiernego, który nie boi się ludzkiego brudu i nie chce, by ludzie się Jego bali. Czy może być lepsza lektura na Boże Narodzenie?

wilk z wall streetMarcin Łukiańczyk

Jordan Belfort – Wilk z Wall Street. Polecając książkę zdecydowałbym się na Wilka z Wall Street, warto jest zerknąć do tej książki gdzie możemy doświadczyć szalonego życia człowieka, który dorobił się milionów na przekrętach. Jego historia została przeniesiona na ekran kinowy przez Martina Scorsese, a w rolę Belforta brawurowo wcielił się Leonardo DiCaprio.

Justyna z bloga Wełniaste Podejście do Literaturypantaleon

Dla zbyt poważnego przyjaciela: Mario Vargas Llosa – Pantaleon i wizytantki. Pantaleon to zawodowy oficer, służbista i perfekcjonista. Nie ma rozkazu, którego nie wykonałby bezkrytycznie i z pełnym oddaniem. Tym razem musi zorganizować… wojskowy burdel. I nie zważa na niedorzeczność zadania, piętrzące się trudności i święte oburzenie miejscowych kabotynów, bo przecież wykonuje ważną misję dla wojska. Literacki kunszt autora stworzył przezabawny obraz instytucji opartych na hierarchii i biurokracji, mających wiele wspólnego miłościwie panującymi nam korporacjami.

Dla zatroskanego przyjaciela: oba tomy Latającego cyrku Monty Pythona – tylko słowa. Bo gdyby przyjaciel chciał rozruszać przeponę przygniecioną utrapieniami codzienności, warto mu podać koktajl z wszelkiej maści absurdów z posmakiem surrealizmu, mający siłę rażenia porównywalną z najzabawniejszym kawałem świata (testowanym w czasie wojny na Niemcach). Jeżeli po owym koktajlu nie umrze ze śmiechu, to może uodporni się nieco na rzeczywistość, która lubi być złośliwa. Oczywiście nie biorę odpowiedzialności za skutki uboczne.

Dla marzycielskiego przyjaciela: Dan Simons – Hyperion. Niezwykła opowieść s-f, która z ciepłych kapci i dobrze znanego planu tygodnia przeniesie go w odległą przestrzeń kosmiczną. Odbędzie pielgrzymkę wraz z siedmioma towarzyszami do Grobowców Czasu, by odszukać w nich Chyżwara, tajemniczą istotę, którą otacza jedynie śmierć. Każdy z pielgrzymów niesie Chyżwarowi prywatną prośbę. Który z nich zostanie wysłuchany, skazując tym samym pozostałych na śmierć? Po pierwszym tomie z całą pewnością przyjaciel sam z siebie złapie za kolejne trzy, bo jeszcze nie czas wracać na Ziemię.

Dla wymagającego przyjaciela: Roberto Bolaño – 2666. Bo czego by nie oczekiwał od literatury, ta powieść mu to da. Historia o poszukiwaniu zaginionego pisarza jest tylko pretekstem dla szeroko zakrojonych rozważań autora na istotne dla niego tematy, które stanowią jego literacki testament. Zmusi przyjaciela również do wysiłku intelektualnego, bo on sam będzie musiał odkryć, co łączy poszczególnych bohaterów i wątki powieści. A potem będzie można się spotkać przy kawie i powymieniać teoriami, uwagami, myślami i innymi cudownościami.

oceanMarta

Dla przyjaciół chcę polecić dzisiaj dwie książki. Jedną magiczną, drugą nieco szurniętą, przy której można zalewać się łzami ze śmiechu. Bo czego lepiej życzyć przyjacielowi niż mnóstwa uśmiechu i niezwykłej przygody? Pierwszą propozycją jest Ocean na końcu drogi autorstwa Neila Gaimana. Baśń mówi o tym, że dorosłość jest jedynie iluzją. Myślimy, że wiele nauczyliśmy się z życiowych doświadczeń, ale tak naprawdę wewnątrz nadal jesteśmy tymi samymi niepewnymi dziećmi ze szkoły. Właśnie o czasach dzieciństwa chcę przypomnieć moim najbliższym. Drugą propozycją jest Nomen Omen biorącej udział w naszej akcji Marty Kisiel. Czytając książkę w autobusie, zanosząc się głośnym śmiechem, ludzie mogą patrzeć na Was jak na prawdziwego wariata. Niech zazdroszczą, że macie w życiu wiele powodów do radości! A wszystko za sprawą zacnych, epickich cytatów w stylu „Z figury Rubens, z fryzury Tycjan, z gęby zaś, wypisz, wymaluj, Picasso.” Nie brakuje w książce jednak innych trafnych i przemyślanych słów, pod którymi podpisuję się rękami i nogami. Przykładem może być – „A cóż to takiego jest ta narodowość, jeśli nie czystym przypadkiem? Wypadkową serii zabiegów okoliczności, na które i tak nie mamy wpływu, tak jak na płeć czy kolor oczu, z którymi się rodzimy.”

KacperAnglicy na pokładzie

Matthew Kneale Anglicy na pokładzie. Polecałem tę powieść już w recenzji. Anglicy na pokładzie to kawał porządnej literatury, jest to też całkiem nowa powieść, więc wielce prawdopodobne jest miłe zaskoczenie przyjaciół. Jest to też kolejna zacnie wydana pozycja. Który przyjaciel nie cieszyłby się na podróż do Australii? Ostrzegam jednak, że jest to poważna i dość trudna powieść.

Kazuo IshiguroNie opuszczaj mnie. Tytuł tej powieści jest wspaniałym komunikatem dla naszych przyjaciół. Niesamowita kreacja alternatywnego świata i bardzo ciekawie prowadzona narracja pierwszoosobowa, to główne cechy wyróżniające tę powieść. Jednak największą siłą Nie opuszczaj mnie jest klimat. Ishiguro stworzył alternatywny świat, który wstrząsa emocjami i na długo zapada w pamięć. I to wszystko bez tanich chwytów. Wrażliwi przyjaciele powinni być zachwyceni.

Jutro zapraszamy na odsłonę akcji z propozycjami dla naszych drugich połówek, będzie to niestety już ostatni dzień naszej akcji. Razem z nami polecać będzie z nami Anita z vloga Book Reviews!

Większość wymienionych książek możecie kupić w księgarni Matras.pl w bardzo atrakcyjnych cenach.

Reklamy

Komentarzy 18 to “Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla przyjaciół”

 1. tanayah Grudzień 6, 2014 @ 3:10 pm #

  Jestem swoim najlepszym przyjacielem i po rekomendacjach chętnie kupiłabym sobie Gaimana, Bolaño i Simonsa 😀

  • zajeckicajec Grudzień 6, 2014 @ 3:42 pm #

   Możesz też poprosić Gwiazdora 😀

   • tanayah Grudzień 6, 2014 @ 3:59 pm #

    W sumie fakt 😀 Co prawda mamie już podałam inne propozycje, ale jeszcze tata się mnie pytał co mi kupić 😀

 2. Bombeletta Grudzień 6, 2014 @ 6:12 pm #

  A ja od mojego najlepszego przyjaciela, mojego G., dostanę właśnie w tym roku „Księgę Diny” ❤

  • zajeckicajec Grudzień 6, 2014 @ 11:35 pm #

   To co to za niespodzianka? 😀

   • Bombeletta Grudzień 7, 2014 @ 11:12 am #

    A miała być niespodzianka? 😀 Ja nawet nie za bardzo przepadam za niespodziankami 😉

   • zajeckicajec Grudzień 7, 2014 @ 12:44 pm #

    No na święta to chyba niespodzianki 😀

 3. barwinka Grudzień 6, 2014 @ 7:42 pm #

  Ciekawe tytuły, muszę przyjrzeć się im bliżej 🙂

 4. Justyna (Owca z Książką) Grudzień 6, 2014 @ 11:20 pm #

  Bardzo dziękuję za zaproszenie do akcji (:

 5. Elżbieta Szaranek Grudzień 8, 2014 @ 6:26 pm #

  No, no. Przyznam, że „Ocean na końcu drogi” do mnie przemówił! 🙂 Dzięki.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla drugiej połówki | książkoholizm - Grudzień 7, 2014

  […] Poprzednie dni akcji: Dzień 1 – Przedstawiamy się Dzień 2 – Dla mamy Dzień 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS Dzień 6 – Dla przyjaciół […]

 2. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla rodzeństwa & KONKURS | książkoholizm - Grudzień 8, 2014

  […] się Dzień 2 – Dla mamy Dzień 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 6 – Dla przyjaciół Dzień 7 – Dla drugiej […]

 3. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla dziadków | książkoholizm - Grudzień 8, 2014

  […] Dzień 2 – Dla mamy Dzień 3 – Dla taty Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS Dzień 6 – Dla przyjaciół Dzień 7 – Dla drugiej […]

 4. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla taty | książkoholizm - Grudzień 8, 2014

  […] 2 – Dla mamy Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS Dzień 6 – Dla przyjaciół Dzień 7 – Dla drugiej […]

 5. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla mamy | książkoholizm - Grudzień 8, 2014

  […] 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS Dzień 6 – Dla przyjaciół Dzień 7 – Dla drugiej […]

 6. Prezentowe szaleństwo książkoholika – start! | książkoholizm - Grudzień 8, 2014

  […] 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS Dzień 6 – Dla przyjaciół Dzień 7 – Dla drugiej […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: