Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla dziadków

4 Gru

dla dziadków

Wczoraj z polecanych książek buchał testosteron. Proponowaliśmy pozycje, które naszym zdaniem zadowolą nawet najbardziej wybrednych ojców. Dzisiaj w czwartym dniu akcji „Prezentowe szaleństwo książkoholika” zajmiemy się spokojniejszą literaturą dla naszych dziadków. Nie wszyscy seniorzy czytają, ale część z nich na pewno nie pogardzi dobrą literaturą. Spójrzcie więc co wraz z naszymi gośćmi polecamy jako prezenty dla naszych babć i dziadków.

Pozostałe dni akcji:
Dzień 1 – Przedstawiamy się
Dzień 2 – Dla mamy
Dzień 3 – Dla taty
Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS
Dzień 6 – Dla przyjaciół
Dzień 7 – Dla drugiej połówki

upadłe damy Aneta Jadowska

Dwudziestolecie Międzywojenne to jeden z najciekawszych okresów w historii naszego kraju. Dla naszych dziadków może mieć też ten walor, że znają go, czy to z własnego dzieciństwa, czy to ze wspomnień rodziców. Kamil Janicki w Upadłych Damach II Rzeczypospolitej (wyd. Znak) proponuje spojrzenie na ten okres przez pryzmat najgłośniej dyskutowanych, medialnych, najbardziej intrygujących kryminalistek. Świetna lektura, wciągająca i dobrze napisana. W tej samej serii są jeszcze inne, mniej nietuzinkowe lektury, ale ta po prostu skradła moje serce.

 

Marta Kisielkwestia krwi

Marcin WrońskiKwestja krwi. Na kolejne tomy przygód Zygi Maciejewskiego rzucam się jak bezzębny na suchary, jak łysy na grzebień, a potem pochłaniam jak małpa kit. W tej konkurencji Marcin Wroński nie ma sobie równych — pieczołowicie odtworzone realia, od językowych smaczków aż po smaczki z karty dań, niepowtarzalny klimat dawnego Lublina, nieszablonowe zagadki kryminalne i cała plejada niejednoznacznych postaci, które zapadają głęboko w pamięć i jeszcze długo nie dają człowiekowi spokoju. W najnowszym tomie serii autor rzuca nas tym razem nie do Lublina, lecz do przedwojennego Zamościa, gdzie aspirant Maciejewski bada sprawę zaginięcia nastolatki z arystokratycznego rodu. Moim dziadkom, wielbicielom Polski międzywojennej, spodoba się na bank.

papierowe miastaRemigiusz Mróz

John GreenPapierowe miasta. Kto zna Greena, ten wie, że jego pojawienie się w tej kategorii może być nieco podejrzane. Mnie jednak wydaje się, że jest to pozycja idealna dla dziadków. Daje wgląd w świat młodzieży – świat, który z upływającymi latami oddala się coraz bardziej. A dodatkowo oferuje szansę na kilka wzruszeń. Niegłupia książka, której lektura powinna być ciekawym doznaniem dla każdej babci i każdego dziadka.

Michał Alenowiczdrogie życie

Alice Munro / Karol Olgierd Borchardt. Gdy babcia mojej żony zobaczyła u nas na półce kilka książek A. Munro, wykrzyknęła: „O, jakieś harlekiny!?” (to mówi wiele o polskich okładkach). Powiedzieliśmy babci, że nie do końca, ale warto przeczytać i chętnie jej pożyczymy. Po lekturze babcia była zachwycona i poprosiła o więcej.

Dziadkowi (jeżeli zniechęciłyby go okładki Munro) zawsze można kupić którąś z książek kapitana K.O. Borchardta – wszystkie są genialne.

stulatekMarcin Łukiańczyk

Jonas Jonasson – Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął. Pomyślałbym o tym, aby pokazać, że mimo kilku lat na karku można jeszcze zrobić w życiu coś szalonego. Życiowa podróż szwedzkiego Forresta Gumpa po ostatnich stu latach losów świata.

Ania z bloga Wstaw Tytułmundra

Mundra autorstwa Sylwii Szwed to zapis dziesięciu niezwykłych rozmów z kobietami, które jako swoją drogę życiowa wybrały pomaganie kobietom przy porodzie. Najmłodsza położna, czy jak to się kiedyś mawiało – mundra ma dwadzieścia kilka lat i pracuje w Afryce. Najstarsza przyjmowała porody w trakcie wojny. Każda z tych kobiet ma swoją fascynująca historie życia. I chociaż niekiedy różnią się od siebie diametralnie także w podejściu do sztuki położnictwa to wciąż rozmowy z nimi są wniknięciem w graniczne wydarzenie porodu i zobaczenie go z innej, towarzyszącej perspektywy. Mundra to książka którą się czyta jednym tchem, dotykająca niezwykle intymnej chwili, która może być przepięknym i wzruszającym wspomnieniem lub traumą z przeszłości – chwili dawania życia.

Dziarski dziadek. Mój sposób na długowieczność. Emerytura i starość wcale nie musi być czasem stetryczałym, wysiedzianym przed telewizorem, z nieustannie uprzykrzającymi życie dolegliwościami. Można, a nawet trzeba inaczej! Książkę Antoniego Huczyńskiego polecam właśnie dlatego, ze pokazuje, jak niewielkie zmiany są w stanie poprawić jakość życia i ze nigdy nie jest za późno, by się za siebie wziąć. Można zachęty do modyfikacji siebie głoszone przez wszechwiedzących młodych traktować z pobłażaniem (co oni wiedzą o starości…) ale jeśli z okładki uśmiecha się do Ciebie 92-letni lekarz weterynarii i były powstaniec, pokazujący na własnym przykładzie, że „da się”, ze warto być sprawnym dla siebie i dla swojej rodziny? Wtedy już trudniej zbyć taki przekaz. Dziarski dziadek porusza tematykę diety, ćwiczeń i całościowego dbania o swoje zdrowie w wieku podeszłym. Wydawca pomyślał i zadbał o większa czcionkę i odpowiedni stosunek tekstu do zdjęć. To wszystko wraz z przytaczaną w tekście ciekawą historią życia pana Antoniego tworzy naprawdę przystępny i wartościowy dla seniorów poradnik.

Roman Czerajka Kochane lato z radiem. Pamiętam z dzieciństwa wakacje, kiedy przyjeżdżałam do dziadka na tydzień wypoczynku. Rano wychodziliśmy z domu, zaopatrzeni w koc, książki, kanapki, wodę i małe radio z dlugasną anteną. Jechaliśmy do lasu i tam rozkladalismy nasz mały piknik, któremu zawsze towarzyszyła Radiowa Jedynka. A jak jedynka w wakacje to oczywiście Lato z Radiem! Słynna polka, konkurs skojarzeń, koncerty w całej Polsce – pamiętamy z dziadkiem oboje. Jeśli więc i Twoi dziadkowie lubią tę wspaniała wakacyjna audycję, koniecznie sprezentuj im książkę Romana Czejarka, dyrektora Lata z Radiem. Jest wypełniona po brzegi anegdotami, opowieściami o artystach współpracujących z ekipą Lata z Radiem, historiami zza kulis, o tworzeniu programu, o tym wszystkim, co dotąd było przed słuchaczem ukryte. Nie zabraknie także wspomnień o podróżującym po Polsce wielkim garze czy konkursie na najbardziej łaciatą krowę. Wszystko to podane w lekkiej, zabawnej formie. W sam raz na zimowe wieczory, żeby rozgrzać się śmiechem i łatwiej dotrwać do kolejnego lata, gdy znów na antenie rozbrzmiewać będzie melodia żwawiej polki.

pobojowiskoMarta

Michael CrummeyPobojowisko. Opowieść całkowicie mnie zafascynowała ze względów osobistych, ponieważ w pewnym sensie wydała mi się podobna do tego, co moja własna babcia przeżyła na wojnie – mając osiemnaście lat, po dwóch tygodniach małżeństwa jej mąż wyjechał na wojnę i poza kilkoma listami już nigdy o nim nie usłyszała. Część z Waszych dziadków na pewno poznało podobne historie osobiście, na własnej skórze lub za sprawą znajomych. Niech ta książka pozwoli dawno zapomnianym wspomnieniom i emocjom ożyć na nowo, a Wasi dziadkowie niech pozwolą sobie na uronienie łzy podczas wojennych przygód Mercedes i Wisha.

Kacperimię róży

Umberto EcoImię róży. To była dla mnie najtrudniejsza z kategorii, ale ostatecznie postanowiłem zaproponować coś z klasyki. Imię róży to cudowna powieść, spokojna, ale też niesamowicie wciągająca. Jeśli tylko wiecie, że Wasi dziadkowie nie mieli okazji zapoznać się z tym dziełem i nie przerazi ich jego objętość (choć to wydaje mi się mało prawdopodobne), to śmiało możecie proponować im ten utwór. Będzie to dla nich ciekawa podróż do średniowiecza.

Czwarty dzień akcji już za nami. Jutro pozostaniemy w rodzinnych klimatach, polecać będziemy prezenty dla rodzeństwa. Razem z nami będzie także Jarka z bloga Jarkowe Bazgroły. Koniecznie odwiedzajcie naszego bloga! 🙂

Większość wymienionych książek możecie kupić w księgarni Matras.pl w bardzo atrakcyjnych cenach.

Reklamy

Komentarzy 11 to “Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla dziadków”

 1. Lolanta Grudzień 4, 2014 @ 4:13 pm #

  Dziadków już niestety nie mam, ale gdyby przyszło mi kupować mi którąś z powyższych książek, to na pewno „Stulatka”. Cudoooownie zabawna lektura, po której dziadkom na pewno poprawiłyby się humory 🙂 I jeszcze „Mundra” Szwed, żebym mogła potem od nich pożyczyć 😉 Bo brzmi bardzo ciekawie.

  • zajeckicajec Grudzień 4, 2014 @ 4:15 pm #

   Dziadek czeka na mnie na półce już tyyyle lat… 😉

   • Lolanta Grudzień 4, 2014 @ 4:16 pm #

    Nie pozwól mu za długo czekać. Sto lat to nie przelewki 😉

 2. Bombeletta Grudzień 4, 2014 @ 5:09 pm #

  Mój Dziadek niedawno zaczytywał się „Dostatku” Crummeya, a Babcia podczytywała Munro, więc zdecydowanie fajne i trafione pomysły 😀

 3. Elżbieta Szaranek Grudzień 4, 2014 @ 10:44 pm #

  Moja babcia właśnie czyta „Gwiazd Naszych Wina”, więc może kiedyś ją namówię na „Papierowe Miasta”, bo dziadka raczej w to nie wkręcę… 😀

Trackbacks/Pingbacks

 1. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla rodzeństwa & KONKURS | książkoholizm - Grudzień 5, 2014

  […] Poprzednie dni akcji: Dzień 1 – Przedstawiamy się Dzień 2 – Dla mamy Dzień 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla dziadków […]

 2. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla przyjaciół | książkoholizm - Grudzień 6, 2014

  […] dni akcji: Dzień 1 – Przedstawiamy się Dzień 2 – Dla mamy Dzień 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 5 – Dla rodzeństwa & […]

 3. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla drugiej połówki | książkoholizm - Grudzień 7, 2014

  […] dni akcji: Dzień 1 – Przedstawiamy się Dzień 2 – Dla mamy Dzień 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS Dzień 6 – Dla […]

 4. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla taty | książkoholizm - Grudzień 8, 2014

  […] dni akcji: Dzień 1 – Przedstawiamy się Dzień 2 – Dla mamy Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS Dzień 6 – Dla przyjaciół Dzień 7 – […]

 5. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla mamy | książkoholizm - Grudzień 8, 2014

  […] dni akcji: Dzień 1 – Przedstawiamy się Dzień 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS Dzień 6 – Dla przyjaciół Dzień 7 – […]

 6. Prezentowe szaleństwo książkoholika – start! | książkoholizm - Grudzień 8, 2014

  […] dni akcji: Dzień 2 – Dla mamy Dzień 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS Dzień 6 – Dla przyjaciół Dzień 7 – […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: