Prezentowe szaleństwo książkoholika – start!

1 Gru

dzień 1

Już dziś zaczynamy naszą świąteczną akcję „Prezentowe szaleństwo książkoholika. Jaką książkę podarować bliskim na święta?”. Poprzez tę akcję chcemy propagować literaturę jako wspaniały prezent świąteczny. Naszym zdaniem książka jest jednym z najwspanialszych prezentów świątecznych i chcemy zachęcić wszystkich do obdarowywania bliskich właśnie takimi upominkami. Zdecydowaliśmy, że początek grudnia to idealny czas żeby pomyśleć o prezentach dla ukochanych, dlatego w kolejnych dniach publikować będziemy zestawienia książek polecanych przez różne, naszym zdaniem ciekawe osobistości związane ze światem literatury.

Jutro przedstawimy propozycje dla mamy. W kolejnych dniach będziemy polecać literaturę dla: taty, dziadków, rodzeństwa, przyjaciół, a na koniec dla drugiej połówki.

Pozostałe dni akcji:
Dzień 2 – Dla mamy
Dzień 3 – Dla taty
Dzień 4 – Dla dziadków
Dzień 5 – Dla rodzeństwa & KONKURS
Dzień 6 – Dla przyjaciół
Dzień 7 – Dla drugiej połówki

Dzisiaj, w pierwszym dniu akcji, chcielibyśmy przedstawić naszych interesujących gości. Na facebooku wspominaliśmy, że będą z nami blogerki i vlogerki, ale to nie wszyscy nasi goście. Będą z nami…

Aneta Jadowska

O sobie: „Pisarka, miłośniczka popkultury i kryminałów, fanka licznych seriali. Autorka heksalogii o Dorze Wilk – kryminalnego urban fantasy o wiedźmie-policjantce, rozgrywającego się w Toruniu. Ostatni tom serii pt. Na wojnie nie ma niewinnych ukazał się 19 listopada 2014. Filolożka, wielbicielka pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii.” (http://anetajadowska.fan-dom.pl/)

Na swojej liście prezentowej prezentuję tylko książki sprawdzone na własnej skórze. Trafienie w cudzy gust nie jest proste, lecz mam nadzieję, że kilka wskazówek wspomoże czytelników w niełatwych wyborach. Nie zrażajcie się samym przypisaniem do kategorii – to, że proponuję daną pozycję dla mamy, nie oznacza, że nie nadaje się ona dla dziewczyny, siotry czy przyjaciółki, z kolei „męskie” lektury mogą znakomicie trafić w gust czytelniczek. W moje trafiły 🙂

Marta Kisiel

Pisarka, jak o sobie mówi „ałtorka”, związana głównie z fantastyką, z wykształcenia polonistka. Debiutowała opowiadaniami, publikowanymi w Fahrenheitcie i Science Fiction, Fantasy i Horror, z których jedno urosło do rozmiarów powieści i tym sposobem w 2010 roku nakładem Farbyki Słów ukazało się Dożywocie. W tym roku opublikowano najnowszą powieść autorki pod tytułem Nomen Omen. Oczekujemy teraz na zapowiedziane przez autorkę Dożywocie 2 i Mickiewicz: Pogromca upiorów. Mniej znana jako tłumaczka, która na koncie ma wiele przekładów i to nie tylko z gatunku fantastyki. (http://www.martakisiel.pl/)

Remigiusz Mróz

Pisarz, a także doktorant w dziedzinie prawa. Autor powieści o zróżnicowanej tematyce, który zadebiutował w 2013 roku kryminałem Wieża milczenia. Zainteresowany również tematyką związaną z okresem II wojny światowej. Z tego romansu powstały dwie powieści z serii Parabellum oraz ostatnie dzieło – Turkusowe szale. Aktualnie czekamy na nową powieść autora, fantastyczny Chór zapomnianych głosów, który zaśpiewa nam jeszcze w grudniu. Autor podkreśla, że nie potrafi żyć bez pisania i ukończył już kilkanaście powieści. Liczymy więc na więcej publikacji w niedalekiej przyszłości. (http://remigiuszmroz.pl/)

Michał Alenowicz

Miłośnik książek, tłumacz literatury anglojęzycznej, z wykształcenia za to drogowiec. Przede wszystkim jednak założyciel Wydawnictwa Wiatr od Morza. Myśl o założeniu wydawnictwa dojrzewała w nim już od długiego czasu, aż w końcu postanowiła wykiełkować w roku 2012. Poprzez prowadzenie Wydawnictwa chce wynajdywać i promować perełki literatury światowej, które nie zostały jeszcze w Polsce odkryte. Uwielbia Faulknera, Prousta, Nabokova. Poza literaturą ma wiele zainteresowań jak turystyka górska, żeglarstwo, czy muzyka. (http://wiatrodmorza.com/)

marcin łukiańczyk

Marcin Łukiańczyk

Marcin Łukiańczyk

Kreatywny specjalista w zakresie działań dotyczących budowy dedykowanych systemów w branży e‑commerce. Założyciel projektu UpolujEbooka.pl. „Projekt UpolujEbooka.pl jest odpowiedzią na potrzeby rynku ze szczególnym uwzględnieniem cen książek elektronicznych. Wielu właścicieli czytników nie kryje niezadowolenia z faktu, że e-booki – względem książek papierowych – są po prostu za drogie. Do takich osób należą również twórcy UpolujEbooka.pl. Czytnik, czy tablet, ze względu na wygodę użytkowania, potrafią zauważalnie zwiększyć ilość czytanych książek. Można kupować książki w promocjach, ale zazwyczaj wiąże się to ze żmudnymi poszukiwaniami w licznych księgarniach oferujących e-booki. Jednak nawet codzienna lektura serwisów nie zagwarantuje, że nie ominie nas jakaś, szczególnie atrakcyjna, wyprzedaż. Powstało więc pytanie – czy można zminimalizować to ryzyko?” (http://upolujebooka.pl/).

Anita z vloga Book Reviewsanita

Nie umiem i nie lubię pisać, zwłaszcza o sobie. Wolę paplać. I właśnie to robię na vlogu Book Reviews by Anita, na którym paplam o książkach nowych i starych, mniej bądź bardziej znanych, takich, które po prostu wpadną w moje ręce. 🙂

wielki bukOlga z bloga Wielki Buk

Obsesyjna czytelniczka. Łowczyni opowieści. Pożeraczka historii w każdej możliwej postaci. Poszukuje mitu i symbolu. Poluje na nieuchwytne marzenie o tej jedynej i ponadczasowej książce – na WIELKIEGO BUKA. WielkiBuk.com to jej miejsce do pisania o książkach i dzielenia się opowieściami, którymi się zachwyca, które poleca (a czasami nie). To także zwycięzca eBuki 2014 w kategorii na najlepszy blog literacki dla dorosłych.

Karolina z bloga Tanayah Czytatanayah czyta

Chora na książkoholizm odkąd tylko nauczyła się czytać. Dobrze, że pożeranie książek nie tuczy, bo wtedy prawdopodobnie byłaby najgrubszą osobą na świecie. Dzień bez książki jest dla niej dniem straconym, szczególnie kiedy pracuje się w bibliotece.

jarkowe bazgrołyJarka z bloga Jarkowe Bazgroły

Jarkowe bazgroly istnieją od 2011 roku. Początkowo był to blog tylko o książkach, teraz jednak znaleźć można na nim również informacje o grach, mangach i rożne relacje z imprez kulturalnych. Autorka mieszka obecnie w Poznaniu, studiuje drugi kierunek: Psychologię, kocha swojego psa Sherlock’a oraz herbatę. Uwielbia czytać: fantasy (zwłaszcza Urban Fantasy), romanse historyczne, kryminały oraz książki psychologiczne. Jest współzałożycielką projektu 3M – Magia, Miasto, Morderstwo.

Ania z bloga Wstaw Tytułwstaw tytuł

Być może nie żyję, by czytać, ale na pewno czuję, że żyję, gdy mam fascynującą książkę w rękach. W miłości do literatury wszelkiej maści jestem okropnie zachłanna, łapczywa i kompletnie nienasycona. Szukam książek-wystawnych uczt dla umysłu i ducha, chociaż czasem zdarza mi się zapuścić w rejon fast-foodów. O moich podróżach po świecie pisanym opowiadam na blogu Wstaw Tytuł:co dziś chcesz przeczytać. A że ścieżek do poznania mi nie brakuje, to znajdzie się tam też coś o grach planszowych, kulturze i codzienności.

owcaJustyna z bloga Wełniaste Podejście do Literatury

CałeWełniaste Podejście do Literatury’ to tylko jedna Justyna z rocznika 86, która niczym Owca Pawłowa reaguje na literaturę czeską, iberoamerykańską, fantastykę bez względu na kraj pochodzenia oraz hasło „realizm magiczny”. Miłośniczka mleka z kawą, zielonej herbaty i kwaśnych jabłek. Ma bardzo dużo do powiedzenia, dlatego bardzo często milczy. W poprzednim wcieleniu była owcą, zatem w tym została prawnikiem. Całe życie pisze swoją Wielką Powieść i jest obecnie (czyli nadal) na stronie tytułowej. Czyta zatem wszystkich innych powieściopisarzy.

Do propozycji dołączymy także my, zespół książkoholików.

Marta

Czytelniczka, która bez zajrzenia do książki nie przeżyje dnia, ani nawet godziny. Miłośniczka fantastyki, a w szczególności elfów, dla równowagi niechętnie sięgająca po kosmiczne historie. Pochłaniająca po kilka książek na raz, chętnie dzieląca się swoimi przemyśleniami po ich przeczytaniu. Szybciej od czytania robi tylko jedno – kupuje nowe pozycje. Jest nieuleczalnie chora na książkoholizm, do czego publicznie się przyznaje. Zmusza ją to do ciągłego reorganizowania swojej biblioteczki, mozolnie próbuje bowiem upchnąć swoje nowe nabytki na regałach.

Kacper

Krytyczny i wybredny (ze skłonnościami do marudzenia) czytelnik, którego najbardziej pociąga literatura piękna, wobec której bywa czasem bezkrytyczny. W każdej czytanej powieści chorobliwie analizujący relację pomiędzy formą a treścią. Nałogowo kupujący nowe książki pomimo posiadania stosów pozycji dojrzewających w kolejce „do przeczytania”. Wiecznie niezadowolony ze swoich recenzji, które najchętniej zaraz po publikacji wyrzuciłby ze strony i redagował przez najbliższe kilkanaście lat. Zwolennik ebooków z których często rezygnuje na rzecz ładnych wydań dzieł, na które i tak nie ma już miejsca w pokoju.

Już jutro polecamy książki w pierwszej kategorii – dla mamy. Zaglądajcie koniecznie!

Komentarzy 11 do “Prezentowe szaleństwo książkoholika – start!”

 1. Elżbieta Szaranek 1 grudnia, 2014 @ 8:22 pm #

  Witamy 🙂

 2. barwinka 1 grudnia, 2014 @ 8:42 pm #

  Świetna akcja, nazwiska znam i lubię, także czekam na polecanki. Kto wie, może skorzystam 🙂

 3. Jakub 2 grudnia, 2014 @ 7:11 am #

  Doborowe Towarzystwo. Już nie mogę się doczekać książkowych propozycji.

 4. marek 2 grudnia, 2014 @ 8:10 pm #

  Mocna grupa pod szlachetnym wyzwaniem. Mocna klasyka to mój typ! Ciekawe są jednak wasze typy… 🙂

Trackbacks/Pingbacks

 1. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla mamy | książkoholizm - 2 grudnia, 2014

  […] Przedstawiliśmy naszych gości i napisaliśmy coś o sobie, to wszystko możecie przeczytać tutaj. Dzisiaj, w drugim dniu zajmiemy się już konkretami. Dzisiaj polecimy Wam jaką książkę […]

 2. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla taty | książkoholizm - 3 grudnia, 2014

  […] dni akcji: Dzień 1 – Przedstawiamy się Dzień 2 – Dla […]

 3. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla dziadków | książkoholizm - 4 grudnia, 2014

  […] dni akcji: Dzień 1 – Przedstawiamy się Dzień 2 – Dla mamy Dzień 3 – Dla […]

 4. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla rodzeństwa & KONKURS | książkoholizm - 5 grudnia, 2014

  […] dni akcji: Dzień 1 – Przedstawiamy się Dzień 2 – Dla mamy Dzień 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla […]

 5. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla przyjaciół | książkoholizm - 6 grudnia, 2014

  […] dni akcji: Dzień 1 – Przedstawiamy się Dzień 2 – Dla mamy Dzień 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 5 – […]

 6. Prezentowe szaleństwo książkoholika – dla drugiej połówki | książkoholizm - 7 grudnia, 2014

  […] dni akcji: Dzień 1 – Przedstawiamy się Dzień 2 – Dla mamy Dzień 3 – Dla taty Dzień 4 – Dla dziadków Dzień 5 – […]

 7. Wiosenny Mróz w Poznaniu – relacja ze spotkania z autorem Kasacji | książkoholizm - 25 marca, 2015

  […] dotychczas okazję poznać Remigiusza tylko mailowo, dzięki akcji Prezentowe szaleństwo książkoholika, w której razem z różnymi osobistościami z książkowego światka polecaliśmy książki […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: