Dziewczyny z Powstania – recenzja

14 Sier

263658-352x500Tytuł: Dziewczyny z powstania
Autor: Anna Herbich
Wydawnictwo: Znak
Data wydania polskiego: maj 2014
Stron: 320

Tym razem chciałabym zachęcić Was do przeczytania fantastycznej książki, która jest w pewnym sensie na czasie w stosunku do obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, a konkretnie chodzi mi o „Dziewczyny z Powstania” autorstwa Anny Herbich.

Książka opowiada o losach kobiet w czasie Powstania, powstała ze względu na to, że wspomnienia jakie były do tej pory publikowane jakoś omijały, niezwykle ważną, rolę kobiet podczas tych ciężkich 63 dni walk o niepodległość Warszawy. Uznałam, że historie te powinien znać każdy, aby docenić rozmiar i znaczenie, jakie dla każdego uczestnika miał udział w Powstaniu.

Jak czytamy w prologu: 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie znajdowało się pół miliona kobiet – każda z nich ma swoją piękną historię, która w większości nie zostanie opowiedziana. „Dziewczyny z Powstania” to zbiór jedenastu opowiadań o życiu w II Rzeczypospolitej, działaniu w konspiracji i oczekiwaniu na wybuch Powstania oraz udziale w nim, ich przeżyciach, a także tym co spotkało je po kapitulacji i wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy jako kolebki Państwa Polskiego. Mamy przyjemność, a zarazem zaszczyt zapoznania historii młodych kobiet niezwykle odważnych, oddanych, które stoją u progu dorosłości, gdzie całe życie jest jeszcze przed nimi. Wzruszające historie Pań: Haliny Jędrzejewskiej „Sławki”, Haliny Wiśniewskiej, Haliny Hołowni „Reny”, Zofii Radeckiej, Jadwigi Bałabuszko-Sławińskiej „Blizny”, „Jadwigi”, Anny Branickiej-Wolskiej, Krystyny Sierpińskiej, Jadwigi Łukasik, Teresy Łatyńskiej, Janiny Rożeckiej „Dory” oraz Ireny Herbich powinny być przykładem dla nas, ludzi młodych, którzy nie do końca doceniają nasz kraj i ludzi, którzy za niego oddali życie.

Wielokrotnie miałam łzy w oczach czytając tę książkę i chciałabym myśleć, że nasze pokolenie również byłoby zdolne do takich poświęceń, jak te niezwykłe kobiety podczas Powstania. Trudno mi było ją ocenić, ale zdecydowałam się, że będzie jedną z wybitnych.

Moja ocena:
9/10

Daria.

Komentarzy 6 to “Dziewczyny z Powstania – recenzja”

 1. Lolanta 14 sierpnia, 2014 @ 11:28 am #

  Bardzo chcialabym przeczytac te ksiazke. Musze jej poszukac.

  • skutnikdaria 14 sierpnia, 2014 @ 8:46 pm #

   Zdecydowanie warto jej poszukać, bo czyta się z zapartym tchem 🙂

 2. JaneS 15 sierpnia, 2014 @ 5:04 pm #

  Jak dotąd widziałam same pochlebne opinie, zatem chyba faktycznie warto po nią sięgnąć . W najbliższym czasie będę musiała wybrać się do księgarni… 🙂

 3. Boo 16 sierpnia, 2014 @ 2:00 pm #

  Lubię takie wspomnieniowe książki, które treścią wracają do wydarzeń z przeszłości… również tych wojennych. Jak kiedyś dostanę w prezencie to przeczytam 😀

 4. Oko na kulturę 18 sierpnia, 2014 @ 8:12 am #

  Zastanawiałam się ostatnio czy jej nie kupić – kawałek historii, który w końcu powinien każdy poznać 🙂

  • zajeckicajec 18 sierpnia, 2014 @ 12:17 pm #

   Wszyscy chyba ją oceniają dość pozytywnie, myślę że warto 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: